EtusivuHaastattelutUusi kulttuuritapahtuma ODDfest herättää kiinnostusta – "vastaavanlaista ei löydy Suomesta"

Uusi kulttuuritapahtuma ODDfest herättää kiinnostusta – ”vastaavanlaista ei löydy Suomesta”

Uuden sukupolven kulttuuritapahtuma ODDfest saapuu ensimmäistä kertaa Helsinkiin tänä kesänä. Haastattelussa tapahtuman ympärille kehittynyt yhteisö jakaa ajatuksiaan Lasipalatsikorttelin uudesta tapahtumatulokkaasta – niin perustajan, esiintyjän kuin kävijänkin näkökulmasta.

Tänä kesänä Helsingin ikonisen Lasipalatsikorttelin valtaa uusi luovien alojen ammattitapahtuma ODDfest. Kaksipäiväisellä festivaalilla on korkeat tavoitteet – tuoda luovat alat keskiöön Suomen kasvukohteina ja nostaa kotimainen osaaminen maailmankartalle. Haastattelussa ODDfestin perustaja Ronny Eriksson, tapahtumassa esiintyvä artisti Rony Rex ja tapahtumakävijän roolia edustava vaikuttajamarkkinoinnin nuori asiantuntija Roosa Sallila jakavat ajatuksiaan uudesta tapahtumakonseptista.

Lue myös: Tubettajat jakavat kokemuksiaan Minecraft-elokuvan dubbaamisesta – ”Pari kuukautta täytyi pitää aivan salassa”

Ohjelmassa laaja kattaus kulttuurin antimia

Luovien alojen tukijana ja kannustajana, ODDfest edustaa ohjelmansa kautta laajaa kattausta kulttuurin eri ulottuvuuksia.

– Suomessa ei vielä ole luovien alojen poikkitieteellistä tapahtumaa. Ne luovien alojen ammattitapahtumat, mitä tällä hetkellä on ovat hyvin kapeasti suunnattuja. ODDfestin kaltaisia tapahtumia on toki maailmalla, mutta konferenssin ja festivaalin yhdistäväksi sekä kaikki luovat alat kattavaksi tapahtumaksi ODDfest on maan ensimmäinen, Eriksson esittelee.

Tapahtumassa nähdään muun muassa musiikkiesityksiä, elokuva- ja esittävää taidetta, valokuva- ja taidenäyttelyitä, sekä innovatiivisia työpajoja ja puheenvuoroja niin muoti-, muotoilu-, peli-, radio-, tekoäly- kuin taidehistorian alojen edustajilta.

Kansainvälisessä kattauksessa tullaan näkemään isojakin nimiä kuten haastattelussakin osallisena oleva DJ-tuottaja sekä radiojuontaja Rony Rex, toimittaja ja kirjailija Ina Mikkola, jazz-kollektiivi Speakers Corner Quartet, Angry Birdseista ja Slushista tunnettu yrittäjä Peter Vesterbacka, räppäri Pink Siifu, postpunk-yhtye Drug Store Raid, näyttelijä ja mediapersoona Jaajo Linnonmaa, rock-yhtye Siinai, sekä Tanssin Talo tanssiesityksiä.

– Suomessa on paljon hyviä tapahtumia, mutta ODDfestin lineup vaikuttaa todella monipuoliselta ja siellä on tosi kovia nimiä mukana. Toivon kävijänä pääseväni keskelle keskusteluja, jotka antavat uusia näkökulmia, kuulevani tyyppejä, jotka tekevät asioita eri tavalla ja näkeväni esityksiä, jotka haastavat omaa ajattelua, Sallila kertoo.

– ODDfestissä kutkuttaa se, että ylipäätänsä Helsingin ytimessä järjestetään laadukasta kulttuuriohjelmaa. Näin artistin näkökulmasta Lasipalatsi on kyllä myös aina huutanu, et siel pitäs päästä bailauttelee ihan huolella ja nyt se sitten toteutuu, Rony Rex kuvailee.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ODDfest (@oddfest.co)

Keskiössä ennakkoluuloton yhdessä kokeminen

Uusi tapahtumatulokas toimii ikään kuin omalaatuisena kokeilualustana, jossa yhdistyvät kokeelliset esitykset, provosoivatkin puheenvuorot sekä ennakkoluuloton yhdessä tekeminen ja oppiminen.

– Me halutaan aidosti antaa ihmisille vapaus tehdä, olla mukana, oppia, kokea ja nähdä esimerkkejä onnistumisien kautta. Tämä inspiroi uskomaan omaan alaan ja omaan tekemiseen sekä rakentamaan jotain parempaa, Eriksson selittää.

– Aika nopeasti sen jälkeen, kun ODDfest tuli ekan kerran vastaan päädyin siihen tulokseen, että tässä on visio kohdillaan. Ei koiteta ainoastaan seurata jotain trendejä tai tehdä pankkia, vaan mennään aidosti arvot edellä. Natsas heti mun uteliaisuuteen, Rony Rex lausahtaa.

– ODDfest ei tunnu perinteiseltä ”verkostoidu ja jaa käyntikortti” -meiningiltä, vaan enemmänkin aidolta tilalta kohtaamisille. Mulle tärkeintä on inspiroitua, tavata uusia ihmisiä ja vaan nauttia tapahtumasta. Tältä minun silmään ODDfest vaikuttaa, Sallila kuvailee.

Tervetulleita ovat kaikki luovista aloista välittävät ja kiinnostuneet

Oddfest pyrkii vastaamaan kasvavaan tarpeeseen luovien alojen sisäiselle yhdessä tekemiselle ja kansainväliselle verkostoitumiselle.

Tapahtuma onkin suunnattu kaikille niille, jotka ovat intohimoisia kulttuurista ja haluavat olla mukana luomassa tulevaisuuden luovaa kenttää – vuorovaikutuksellista, monimuotoista ja elinvoimaista sellaista.

– ODDfest on ihmisille, jotka ovat luovan työn keskiössä, rakentavat sen tulevaisuutta tai ovat muuten vain kiinnostuneita tekemään ja olemaan osa Suomen kulttuurialoja kaikessa niiden monimuotoisuudessaan. Tämä kattaa todella laajan kirjon ihmisiä. Lyhyesti sanottuna ajankohtaisin tapahtuma on kaikille niille, jotka elävät ja hengittävät kulttuuria, Eriksson kuvailee.

– Mun mielestä ODDfest yhdistää kulttuurialojen ihmisiä ja musta tuntuu, että siitä voi tulla merkityksellinen kohtaamispaikka monille, varsinkin meille luovien alojen yrittäjille, Sallila kertoo.

– Mä toivon, että porukka tulee sinne mahdollisimman outoina omina itsenään. Tää tapahtuma on tehty siinä mielessä helpoksi, että se on aivan Helsingin keskustassa. Toivon, että tätä kautta tää saattais kerätä sellaistakin porukkaa, joka ei normisti tykkää käydä rymyämässä tapahtumissa ympäri Suomen. Uskon, että paikan päällä näkee kokeilunhaluista, seikkailullista ja laadukkaasta musiikista sekä kulttuurista kiinnostunutta porukkaa. Porukkaa kellä kuplii sisällä jotain, mikä pitäs päästää ulos, Rony Rex ilmaisee.

Tänä kesänä, ensimmäistä kertaa ODDfest kokoaa yhteen kansainväliset luovat tekijät, suunnannäyttäjät sekä kulttuurin uranuurtajat luovan kaaoksen äärelle yhdeksi viikonlopuksi perjantaista lauantaihin 6.-7. kesäkuuta.

Koko tapahtumaohjelman sekä lippuinfot pääsee näkemään festivaalin verkkosivuilta.

Lue lisää ajankohtaisia haastatteluita!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tiketti (@tiketti.fi)

Luetuimpia tällä viikolla:
Aiheeseen liittyviä artikkeleita: