Viihde
Erna Husko avasi somejulkisuuden kurjaa puolta – “Täytyy muuttaa varmaan jossain vaiheessa pois Suomesta”
Erna Husko kertoi podcast-haastattelussa somejulkisuuden kurjista puolista.

Juuri 25 vuotta täyttänyt sometähti Erna Husko avasi Iriz Silander & VIP vieraat podcastin -haastattelussa ahdistavia tilanteita, jotka liittyvät julkisuuteen. 1.7 miljoonan seuraajan TikTok-tiliä ylläpitävä Erna joutuu kohtaamaan todella usein tilanteita, jonka vuoksi hän on palkannut turvamiehen.
– Mulla on turvamies mukana aina kun mä lähden. En lähde festareillekaan ilman häntä [turvamiestä] ja ihmisiä, jotka suojaavat selustaani, sometähti kertoo.
Erna kertoo, että hän ei pelkää kulkea ihmisten ilmoilla, mutta hänen on helpompi olla, jos hän tietää, että joku on hänen mukanaan.
Lue myös:
- Erna Husko liikuttui kyyneliin – “Kaikki tuli vaan salamana ulos”
- Somevaikuttajien unelma-ammatti lapsena – Erna Husko, Herbalisti, Konstaapeli Daniel…
“Ei mee päiväkään ilman yhtäkään yhteiskuvaa”
Miljoonien sometilejä pyörittävä Erna avasi jaksossa myös yhteiskuvista ja salakuvaamisesta. Hän sanoo olevansa iloinen tavatessaan seuraajiaan, mutta arkisissa puuhissa hän ei haluaisi, että häntä häiritään, kuten kuntosalilla, ruokakaupassa ja niin edelleen.
– Ei mee päiväkään ilman yhtäkään yhteiskuvaa, oli se sitten salilla, parkkipaikalla, ruokakaupassa tai ihan missä. Ei mee yhtäkään päivää, että mä en ottais kuvaa jonkun tuntemattoman kanssa, Erna toteaa.
– Yksityisyys lähtee pois. Perusarjen askareista tulee paljon paljon isompia, vaikka niiden ei kuuluisi olla.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Erna paljasti myös, että mikäli ahdistus julkisuudesta kasvaa liian kovaksi on edessä muutto pois Suomesta.
– Musta tuntuu, että jokaista juttua kytätään ja stalkataan siinä vaiheessa, kun mä astun mun kodin ovesta ulos. Täytyy sit muuttaa varmaan jossain vaiheessa pois Suomesta, kun alkaa liikaa ahdistaa.
Tämän jälkeen Erna kuitenkin painotti ettei halua välttämättä luopua Suomesta, sillä hän on asunut Suomessa vasta kolmen vuoden ajan.
Voit kuunnella podcast-jakson tästä.
Lue myös: Khaled Azizi laittoi hotellivirkalijan “shokkiin” – “Ei millään uskonut, että mä oon tässä kuvassa”
Viihde
Andrew Taten fanit protestoivat Ateenan kaduilla – “Free Top G”
Andrew Taten fanit ovat protestoineet Ateenan kaduilla sometähden pidästystä. Fanit huusivat kaduilla “Free Top G” marssiessaan.

Sometähti Andrew Tate on tällä hetkellä pidätetty Romanian viranomaisten toimesta ja häntä epäillään ihmiskaupasta, raiskauksesta ja järjestäytyneen rikosllisryhmän perustamisesta.
Entinen nyrkkeilijä ja nykyinen somestara on tunnettu sosiaalisessa mediassa provosoivasta käytöksestään. Hän tuli tunnetuksi vuoden 2022 kesäkuussa, kun hänen näkemyksensä aiheuttivat raivoa sosiaalisessa mediassa.
Pidätys & Protesti
Tate, veljensä Tristan Tate sekä kaksi romanialaista pidätettiin Bukarestissa 29. joulukuuta.
Miehiä voidaan pitää kiinni tutkinnan jatkuessa ainakin 30 päivän ajan. Tällä hetkellä aikaa syytteiden nostamiselle tai tarvittavien todisteiden löytämiselle pidätyksen jatkamiseksi on alle 14 päivää.
Taten pidätys on herättänyt laaja keskustelua verkossa ja myös fanien järjestämiä protesteja. 15. tammikuuta Ateenassa marssi joukko Tate-faneja huutaen “Free Top G!”. Protesti järjestettiin Ermou-kadulla, joka on Ateenan keskustan kävelykadulla.
Protesteista on levinnyt sosiaalisessa mediassa useita videoklippejä, jossa Tate-fanit protestoivat.
Fans showing love for #AndrewTate during a protest in Athens, Greece. Chatting “Free Top G” 👀 🗣️
— No Jumper (@nojumper) January 17, 2023
Andrew Tate protest in Greece. #FreeTopG pic.twitter.com/WjgIIV9S3o
— George Avg (@GeorgeAvg1) January 15, 2023
Lue myös: Adin Ross jäähylle Twitchistä – syynä vilkkunut takapuoli vai murtunut käsi?
Viihde
Erna Husko sai ikäviä uutisia terveyteensä liittyen – kyyneleet vierähtivät surullisena

Sometähti Erna Husko sai maanantaina 9. tammikuuta ikäviä uutisia liittyen terveyteensä.
Hän julkaisi Instagram-tarinoihinsa kuvan terveysasemalta ja kertoi saaneensa shokeraavia uutisia liittyen pitkään kestäneisiin kipuihinsa.
Erna kertoi videolla että hänen vasemmassa polvessaan on murtuma. Hän kertoi kivun kestäneen jo jouluukuusta lähtien.
– En oikeasti tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa nyt. Tuohan on ollut kipeänä koko joulukuun ja nyt tammikuun ajan se on oikeasti ollut vielä kipeämpi tuon spa-jutun jälkeen, Erna kertoi Instagramissa.
Seuraavassa videossa kyyneleet vierähtävät Ernan poskelle. Tämän lisäksi hän jatkoi Instagram-tarinaansa kuvalla, jossa pyyhkii kyyneleitään, ja kirjoitti “Turhauttaa ja ärsyttää niin paljon.”
Erna on yksi Suomen suosituimpia somevaikuttajia. Hänen TikTok-tilillään on yli 1,7 miljoonaa seuraajaa ja Instagram-tilillä yli 320 000 seuraajaa.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Viihde
Hasbulla nähdään UFC-kehässä tositoimissa – vastustajana paljon puhuttu TikTok-tähti?
TikTok- ja Instagram-tähti Hasbulla Magomedov ilmoitti solmineensa ottelusopimuksen UFC:n kanssa.

Uutisoimme noin kuukausi sitten, että Sosiaalisesta mediasta tuttu Hasbulla Hasbulla Magomedov kirjoitti UFC:n kanssa 5-vuoden mittaisen sopimuksen, mutta siinä vaiheessa ei ollut vahvistusta, että nouseeko Dagestanin tasavallasta kotoisin oleva nuorukainen UFC-kehään.
Lue myös:
- Hasbulla ihastuttaa TikTokissa – “Mini Khabib” valtaa ihmisten for you -sivut!
- Hasbulla allekirjoitti 5 vuoden sopimuksen UFC:n kanssa – tienaa enemmän kuin monet ottelijat!
– Huhut ovat totta. Olen virallisesti allekirjoittanut sopimuksen UFC-ottelusta! Yksityiskohdat paljastetaan vuoden loppuun mennessä, Hasbulla kirjoitti Instagram-tilillään.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Hasbulla nähdään UFC-kehässä, mutta vastustaja ei ole vielä selvillä. Mahdollinen vastustaja on TikTok-tähti Abdu Rozik. Hasbulla ja Abzu Rozik ovat piikitelleet toisiaan jo muutaman vuoden ajan ja he ovat ottaneet jopa yhteen.
The UFC contract has been signed, Abdu Rozik is next pic.twitter.com/GEqmzvMNu9
— Hasbulla 🐐 (@HasbullaHive) October 13, 2022
Viihde
Aston Gilla voittoon Bolt arenalla – valmentajat ottivat show’n haltuun!

Aston Gilla voittoon Bolt arenalla, kun somejoukkue kohtasi FC Fightbackin perjantaina. 50-peliminuutin jälkeen areenalta voittajana poistui Aston Gilla lukemin 4-1.
Viihdemaailman tähdet ottivat toististaan mittaa Töölön Jalkapallostadionilla. Ensimmäinen puoliaika oli varsin vähämaalinen ja ainoasta maalista vastasi Jesse Halonen, joka painoi Aston Gillan 1-0-johtoon.
Toisella puoliajalla nähtiin paljon maaleja, mutta eittämättä ottelun huippuhetket nähtiin 43-peliminuutilla ja 47-peliminuutilla, kun ensin Aston Gillan valmentaja Olli Litmanen ampui rangaistupotkun, mutta epäonnistui. Myös FC Fightback sai mahdollisuuden pilkulta. Vaihtopenkiltä kentälle pyydettiin joukkueen valmentaja Pekka Hyysalo, joka painoi toisella yrittämisellä pallon ohi Aston Gillan maalivahdin.
Maalintekijät:
1-0 Jesse Halonen
2-0 Ilari Mettälä
3-0 Emil Kiiskinen
4-0 Joonatan “Jokrates” Väisänen
4-1 Pekka Hyysalo (rangaistupotku)
Lue myös: Aston Gilla vs. FC Fightback – julkkisfutista Töölön jalkapallostadionilla!
Viihde
Aston Gilla vs. FC Fightback – julkkisfutista Töölön jalkapallostadionilla!
Tulevana perjantaina Bolt Arenalla nähdään jalkapallo-ottelu, jossa somejoukkue Aston Gilla kohtaa FC Fightbackin.

Töölön Bolt Arenalla järjestetään tulevana perjantaina Legends Weekends -tapahtuma, jossa Manchester United -legendat kohtaavat Suomen jalkapallolegendat. Ennen illan pääottelua on luvassa esiottelu, jossa somejoukkue Aston Gilla kohtaa Pekka Hyysalon manageroiman FC Figtbackin.
Aston Gillan riveissä komeilee mm. Roni Back, Ilari Mettälä, Roope Rannisto ja Jaakko Parkkali. Sometähtien lisäksi joukkueen matkassa mukana on rap-tähdet Jare Brand, Ville Galle sekä Ege Zulu.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Legends Weekendin artikkelista selviää, että FC Fightbackin joukkueessa pelaa mm. Tuukka Ritokoski, Juha Perälä, Siim Liivik, Antti Luusuaniemi ja Dan Tolppanen.
Aston Gillan ja FC Figtbackin välinen ottelu käydään tulevana perjantaina 23. syyskuuta kello 16.30 alkaen. Esiottelun jälkeen kentälle astuu Manchester United -legendat sekä Suomen jalkapallolegendat.
Aston Gillan pelaajistoa:
- Roni Back
- Jaakko Parkkali
- Roope Rannisto
- Joona Puhakka
- Ilari Mettälä
- Ege Zulu
- Mikael Sundberg
- Max Blomfelt
- Joonatan Väisänen
- Tuomas Mönkkönen
- Jare Brand
- Ville Galle
Manageri: Olli Litmanen
FC Fightbackin pelaajistoa:
- Heikki Sorsa
- Markku Koski
- Jeffrey Lawman
- Kim Herold
- Dan Tolppanen
- Antti Luusuaniemi
- Tuukka Ritokoski
- Marce Rendic
- Roope Salminen
- Juha Perälä
- Minna Marlo
- Siim Liivik
- Lassi Hurskainen
- Kalle Lindroth
Manageri: Pekka Hyysalo
Tapahtuman liput ja lisätiedot löytyvät Legends Weekendin verkkosivuilta.